САД
Посіяли в мені тривогу.
Росте не по днях, а по годинах,
розпирає зсередини,
квітне,
сміється з мене,
ставить ноги на стіл,
а там хліб і сіль,
хліб і сіль.
Проросла бур’яном,
чи вона в мені, чи я в ній...
Хто з нас кого окупував?
Чию автономію анексовано?
Може то я — міль?
Від’їлася й підточую вперто:
ні вдихнути, ні вмерти.
Ще посіяли в мені страх.
Запхали, не питаючи,
наладували, ще й притлумили,
щоб я повна ним була,
щоб ліз через вуха й рот,
щоб поперек горла…
Снився-снився, ходив довкола,
висотував всі соки, вилизував всі крихти,
питав, хто з нас звір,
глузував, роблячи з мене дурну:
що ти все про війну?
що ти все про війну?
ЗВУКИ
ти носиш у собі наймення і звуків когорту
є плач та квиління десь там заповзла німота
є звуки зі срібла а є почорнілі від горя
і розпач триденний складаєш у вузлик ретельно
як бабця складала найбільші скарби —
бо ж дітям у спадок
бо що вже та радість скінченна
ховаєш між кутиків губ сорому дрібку
смієшся бо важко з тобою
бо звуки війни як плащ королівни
червоний від крові пасує до білого личка
і розвівається шлейфом
кричить життєствердно ненависть —
цей звук якнайдалі зайшов і найглибше всівся
одного дня відізветься
***
під новиною про приліт
пишу р**ія
для того щоб мене не стерли
і почуваюсь так
наче мені з одного боку зашивають рота
двома стібками
один замість букви «о»
інший — це «с»
відчуваю
наче ще можу говорити
але вже не вимовляю всі звуки
від того рідні у війні й так зрозуміють
а для інших — я наче людина з розладом мови
і можна зітхнути з полегшення
GDAŃSK
1
В цьому місті співають літаки
над порослими мохом будинками
й навіюють сни
і не скидають КАБи
тільки розповідають про хмари
та цивільних, що в їхніх животах
метушаться.
В цьому місті живуть дахи
що підставляють сонцю боки
бо ж не бояться неба
й складають під ним вірші
про любов й відчуття вини
—
все те ж саме
тільки без тривог
повітряних.
Я чую їхні голоси
як вони переспівуються одне з одним
я бачу їхні погляди
як вони переглядаються ніжно-ніжно
радію як дитина й махаю рукою
вітаючи
PORTO
війну завжди береш з собою
тягнеш її у валізі через польський кордон
у краківському аеропорту літак виїхав на траву
що спричинило колапс
хижо згадуєш про шістсот дронів
і як ми гарно навчились у кризовий менеджмент
у Порту я тричі чула повітряну тривогу
хоча де ПОРТУ а де тривога
ліниве містечко на березі океану
потягається як кіт на сонці
йому не личить війна
але кому вона до лиця?
«Я маю бед нʼюз», — говорить наш гід —
на мисі Рока — найзахідніша точка Європи — хмарно».
«Для нас це не бед нʼюз, — усміхаюсь —
Бед нʼюз — якби там літали ракети».
здається ти вже надломлена війною
надто втомлена але все підставляєш картинки війни до красивих міст
до будинків з плиткою з азулежу
вузеньких вуличок та натовпів туристів
згадуєш як в Харкові запитувала таксиста:
— Чи тут був прильот?
— А ось тут?
— Зіронько моя, у нас на кожній вулиці був прильот
думаю тому в Харкові немає натовпів туристів
тільки воєнні кореспонденти
та інші охочі роззяви до війни
зазвичай її ховаєш далеко
але іноді соромʼязливо дістаєш
розправляєш
приміряєш до неквапливих міст
і поспіхом засовуєш назад
війну однаково несеш з собою
але ось парадокс
чимдалі від кордону тим важче з нею
скоро повернуся
бо несила вже